Reklama
Reklama

Největší svůdnice na trůnu: Moc, touha a intriky pro zábavu i politický vliv

120
Zavřít

1. Největší svůdnice na trůnu

Největší svůdnice na trůnu
Foto: Shutterstock

Na trůnu se nevystřídali jen mocní králové, ale i ženy, které vládly jak korunou, ale i svým půvabem. Některé byly odvážné, jiné moudré – a pak tu byly ty, které věděly, že šarm může být mocnější než armáda. Tyto královny ovládaly dvůr nejen rozhodnutími, ale i hrou svádění.

Které panovnice proměnily ložnici v nástroj moci? Představujeme šest z nich.

2. Svůdnice: Kleopatra - nejvlivnější královna starověku

Kleopatra
Foto: Wikimedia commons / Jean-Léon Gérôme, 1866

Když se řekne „svůdnice na trůnu, většina z nás si okamžitě vybaví egyptskou královnu Kleopatru VII. Její jméno je po staletí synonymem ženské moci, rafinovanosti, ale především schopnosti okouzlit ty nejmocnější muže světa. Jenže jaká byla ve skutečnosti? Krásná femme fatale, nebo jen mistryně iluze?

„Nebyla krásná, ale“ prý řekl Marcus Aurelius

Zaznamenané výroky císaře Marka Aurelia o Kleopatře se ve skutečnosti v historických pramenech přímo nevyskytují – často dochází k záměně se staršími zdroji. Nejčastěji je citován Plútarchos, který o ní napsal: „Její skutečná krása nebyla tak ohromující, ale kouzlo její osobnosti a způsob mluvy byly naprosto podmanivé.“ 

To je klíč k pochopení fenoménu Kleopatry: nebyla typická kráska, ale uměla si podmanit muže vším ostatním.

3. Svůdnice: Kleopatra - nejvlivnější královna starověku

Cleopatra
Foto: Wikimedia commons / Artemisia Gentileschi (1593–1653)

Byla Kleopatra opravdu ošklivé káčátko?

Mnoho historiků zpochybňuje legendy o její oslnivé kráse. Mince s její podobiznou ukazují ženu s výrazným nosem a nevýraznými rysy. Ani antické texty ji nepopisují jako ženu ohromující fyzické krásy – místo toho zmiňují její inteligenci, vzdělání, charisma a schopnost přesně řídit situaci ve svůj prospěch. Hovořila několika jazyky, byla sečtělá a rozuměla politice i rétorice – což z ní dělalo smrtící zbraň v ložnici i na trůně.

Reklama

4. Svůdnice: Kleopatra - nejvlivnější královna starověku

Cleopatra
Foto: Wikimedia commons / Jean-André Rixens (1846–1925)

Královna svádění: Caesar, Antonius a moc jako afrodiziakum

Kleopatra byla nejen královnou Egypta, ale také královnou svádění. Její nejslavnější milenecké dvojice – Julius Caesar a Marcus Antonius – nebyly jen impulzivními románky, ale pečlivě strategickými tahy. S Caesarem měla syna Caesariona, s Antoniem pak dvojčata. Její vztahy s těmito muži byly prosyceny nejen erotikou, ale i politikou. Věděla, že spojení s římskými vůdci jí zaručí bezpečí, vliv a přežití její dynastie.

Antický svět fascinovala její „umělecká“ schopnost vytvořit atmosféru – okouzlující vůně, exotické pokrmy, hudba a samozřejmě i ona sama. Plútarchos zmiňuje, že dokázala „proměnit každé setkání v událost. To je pravá moc svůdnice: nejde o to, jak vypadá, ale co v mužích probouzí.

5. Svůdnice: Kleopatra - nejvlivnější královna starověku

Mrtvá Kleopatra
Foto: Wikimedia commons / Public domain / August German Von Bohm

Sex jako nástroj moci

Z dnešního pohledu můžeme říci, že Kleopatra byla průkopnicí ženské diplomacie. Nezískávala přízeň mužů náhodou, ale zcela vědomě – používala sex a svádění jako prostředek ke zvyšování vlivu. Přesto byla ve své době (a dlouho poté) démonizována jako hříšnice, manipulátorka a hrozba pro patriarchální svět. V římských kronikách se o ní často psalo s despektem – právě proto, že byla ženou, která si dovolila hrát podle vlastních pravidel

Její příběh dodnes fascinuje a polarizuje – byla to vypočítavá žena, nebo jen panovnice, která si uměla poradit v mužském světě? Ať už odpovíte jakkoliv, jedno je jisté: v dějinách žádná jiná žena nezanechala v srdcích mužů a na stránkách kronik tak hlubokou a vášnivou stopu jako Kleopatra.

6. Svůdnice: Skandální Markéta z Valois

Markéta z Valois
Foto: Wikimedia commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Markéta z Valois, známá jako královna Margot, byla dcerou francouzského krále Jindřicha II. a Kateřiny Medicejské. Její život byl poznamenán politickými intrikami, nešťastným manželstvím a skandály, které z ní učinily jednu z nejkontroverznějších postav francouzské historie. 

Byla považována za jednu z nejkrásnějších žen své doby. Její krása byla často oslavována básníky a umělci. Byla také velmi inteligentní a sečtělá, což ji činilo výjimečnou ve společnosti dvora.

Reklama

7. Svůdnice: Skandální Markéta z Valois

Markéta z Valois
Foto: Wikimedia commons / Alexandre-Évariste Fragonard (1780–1850)

Nešťastné manželství

V roce 1572 byla Markéta provdána za Jindřicha Navarrského (pozdějšího Jindřicha IV. Francouzského) v rámci politického sňatku, který měl uklidnit napětí mezi katolíky a hugenoty. Manželství však bylo nešťastné a poznamenané vzájemnou nevěrou. Markéta byla nucena vzdát se své lásky k vévodovi z Guise, což vedlo k dalšímu napětí. 

Skandály a milostné aféry

Markéta byla známá svými milostnými aférami, které byly často předmětem skandálů. Její vztahy byly veřejně diskutovány a přispěly k její kontroverzní pověsti. Byla také podezřívána z incestního vztahu se svým bratrem, což však nebylo nikdy prokázáno.

8. Svůdnice: Skandální Markéta z Valois

Markéta z Valois
Foto: Wikimedia commons / Public domain / Peter Paul Rubens

Bartolomějská noc

Krátce po její svatbě došlo k masakru hugenotů známému jako Bartolomějská noc, při kterém bylo zabito tisíce protestantů. Tato událost vrhla stín na její manželství a dále zkomplikovala její postavení na dvoře.

Po letech napětí a skandálů byla Markéta v roce 1599 oficiálně rozvedena s Jindřichem IV. Zbytek života strávila v relativním ústraní, věnovala se literatuře a sepsala své paměti, které byly vydány až po její smrti a vyvolaly další skandál. Markéta z Valois zůstává fascinující postavou francouzské historie, jejíž život byl plný vášně, intrik a tragédií.

9. Svůdnice: Kristina Švédská - žena, která mohla vládnout světu

Kristina Švédská
Foto: Wikimedia commons / Public domain / Sébastien Bourdon

Kristina Švédská (1626–1689) byla jednou z nejvýraznějších a nejkontroverznějších panovnic evropské historie. Její osobnost a životní styl fascinují historiky i veřejnost dodnes.

Vzhled a osobnost

Kristina byla popisována jako štíhlá žena malého vzrůstu (přibližně 150 cm), s hlubokým hlasem a mužským vystupováním. Od dětství nosila mužské oblečení a boty s nízkou podrážkou, což bylo v té době velmi neobvyklé. Měla zálibu v lovu, vojenské strategii a sběratelství uměleckých předmětů. Její vzhled a chování vedly k spekulacím o její sexualitě a genderové identitě.

10. Svůdnice: Kristina Švédská - žena, která mohla vládnout světu

Kristina Švédská
Foto: Wikimedia commons / Public domain / David Beck

Vztahy a sexualita

Kristina se nikdy nevdala a neměla děti. Její první láskou byl údajně bratranec Karl Gustav Falcký, ale jejich vztah postupně ochladl. Historici se domnívají, že Kristina mohla mít romantické vztahy s ženami, například s italskou šlechtičnou Deciou Marchesini. Existují také spekulace, že mohla být intersexuální.

11. Svůdnice: Kristina Švédská - žena, která mohla vládnout světu

Kristina Švédská
Foto: Wikimedia commons / Public domain / Justus van Egmont

Politická kariéra

Kristina byla korunována v roce 1650 a o čtyři roky později se vzdala trůnu ve prospěch svého bratrance Karla X. Gustava. Opustila Švédsko a v roce 1655 konvertovala ke katolické víře. Usadila se v Římě, kde se věnovala umění a filozofii. Její abdikace a konverze byly v té době velmi kontroverzní.

Kristina Švédská zůstává ikonou nezávislosti a individuality. Její životní příběh inspiroval mnoho umělců a spisovatelů. Je pohřbena ve vatikánské bazilice sv. Petra, což je pro ženu a bývalou protestantskou panovnici výjimečné.

12. Svůdnice: Marie Antoinetta - bohatá krasavice znuděná životem

Marie Antoinetta
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Marie Antoinetta, rakouská arcivévodkyně a francouzská královna, je jednou z nejikoničtějších postav evropské historie. Její život byl plný kontrastů – od okouzlující mladé dívky na dvoře ve Versailles až po tragický konec na popravišti během Francouzské revoluce.

Královna a její milostný život

Marie Antoinetta se provdala za Ludvíka XVI. ve čtrnácti letech, ale jejich manželství bylo dlouho neúspěšné kvůli Ludvíkovým zdravotním problémům. Až po několika letech a zásahu jejího bratra, císaře Josefa II., došlo k naplnění manželství. Přesto jejich vztah zůstal chladný a formální.

V roce 1774 se Marie Antoinetta setkala s švédským šlechticem Hansem Axelem von Fersenem, se kterým navázala hluboký vztah. Jejich korespondence naznačuje silné citové pouto, ačkoliv důkazy o fyzickém vztahu chybí. Někteří historici spekulují, že Fersen mohl být otcem některých jejích dětí, ale většina odborníků to považuje za nepravděpodobné.

13. Svůdnice: Marie Antoinetta - bohatá krasavice znuděná životem

Marie Antoinetta
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Obraz královny ve společnosti

Marie Antoinetta byla často terčem kritiky kvůli svému extravagantnímu životnímu stylu. Její záliba v luxusu, hazardních hrách a módě ji v očích veřejnosti vykreslovala jako marnotratnou a odtrženou od reality. Skandál s diamantovým náhrdelníkem, do kterého byla neprávem zapletena, její pověst ještě zhoršil.

14. Svůdnice: Marie Antoinetta - bohatá krasavice znuděná životem

Marie Antoinetta
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Tragický konec

Během Francouzské revoluce se Marie Antoinetta stala symbolem nenáviděné monarchie. Po neúspěšném pokusu o útěk byla spolu s rodinou uvězněna. V roce 1793 byla obviněna z velezrady a dalších zločinů a následně popravena gilotinou.

Marie Antoinetta zůstává kontroverzní postavou – pro některé je symbolem dekadence a marnotratnosti, pro jiné tragickou obětí politických intrik a revolučního násilí.

15. Svůdnice: Kateřina II. Veliká - opravdu veliká vládkyně

Kateřina II. Veliká
Foto: Wikimedia commons / Public domain / After Alexander Roslin

Kateřina II. Veliká, jedna z nejvýznamnějších panovnic v dějinách Ruska, je známá nejen svými politickými reformami a expanzí říše, ale také svým bohatým osobním životem. Její vztahy s muži byly často předmětem diskusí a spekulací.

16. Svůdnice: Kateřina II. Veliká - opravdu veliká vládkyně

Kateřina II. Veliká
Foto: Wikimedia commons / Public domain / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Osobní život a vztahy

Kateřina měla řadu milenců, z nichž někteří hráli významnou roli i v politice. Mezi nejznámější patří Grigorij Orlov, který jí pomohl při převratu proti jejímu manželovi Petru III., a Grigorij Potěmkin, s nímž měla hluboký vztah a který byl jejím důvěrným rádcem. Její milenci byli často povyšováni do vysokých funkcí a odměňováni štědrými dary.

Existují také spekulace o tom, že Kateřina měla systém výběru milenců, který zahrnoval lékařské prohlídky a testy výkonnosti. Tento systém měl zajistit, že její partneři budou zdraví a schopní uspokojit její potřeby.

17. Svůdnice: Kateřina II. Veliká - opravdu veliká vládkyně

Kateřina II. Veliká
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Vzhled a charisma

Ačkoli se o Kateřině někdy tvrdí, že nebyla výjimečně krásná, její charisma, inteligence a sebevědomí ji činily přitažlivou pro mnoho mužů. Její schopnost vést a rozhodovat byla obdivována, a to nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

Kateřina II. Veliká byla komplexní osobností, která dokázala spojit politickou moc s osobním šarmem. Její vztahy s muži byly součástí jejího života, ale nikdy nezastiňovaly její vládní schopnosti a přínos pro Rusko.

18. Svůdkyně: Isabela II. - mistryně ložnicové politiky

Isabela II.
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Isabela II. Španělská (1830–1904) byla jedinou ženou, která samostatně vládla sjednocenému Španělsku. Její vláda (1833–1868) byla poznamenána politickými krizemi, vojenskými převraty a osobními skandály, které nakonec vedly k jejímu sesazení a exilu.

Královna od dětství

Isabela se stala královnou ve třech letech po smrti svého otce Ferdinanda VII. Její nástup na trůn umožnila Pragmatická sankce, která zrušila salické právo a umožnila ženám dědit trůn. Tento krok vyvolal odpor jejího strýce Karla, což vedlo k první karlistické válce. Během její nezletilosti vykonávala regentskou vládu její matka Marie Kristýna a později generál Baldomero Espartero.

19. Svůdkyně: Isabela II. - mistryně ložnicové politiky

Isabela II.
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Politické intriky a osobní skandály

Isabelina vláda byla poznamenána častými změnami vlád a vojenskými převraty. Její manželství s bratrancem Františkem z Cádizu bylo nešťastné a bezdětné, což vedlo k mnoha spekulacím o původu jejich dětí. Královna byla známá svými četnými milenci, což poškodilo její pověst a důvěryhodnost monarchie.

20. Svůdkyně: Isabela II. - mistryně ložnicové politiky

Isabela II.
Foto: Wikimedia commons / Public domain

Sesazení a exil

V roce 1868 byla Isabela svržena během takzvané Slavné revoluce a odešla do exilu ve Francii. V roce 1870 abdikovala ve prospěch svého syna Alfonse XII., který se stal králem po obnovení monarchie v roce 1874. Isabela se krátce vrátila do Španělska, ale zbytek života strávila převážně v Paříži, kde zemřela v roce 1904.

Dědictví

Isabelina vláda je často hodnocena jako období politické nestability a úpadku monarchie. Její osobní život a politická rozhodnutí přispěly k oslabení královské autority a otevřely cestu k modernizaci Španělska v pozdějších letech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OSZAR »